SENZAČNÍ ÚSPĚCHY NA LETNÍCH POHÁRECH ČR

25.06.2018 14:14

Senzační úspěchy na Letních pohárech ČR

Třináct zlatých medailí, sedm stříbrných, jedna bronzová. To je vizitka nejúspěšnějšího klubu na letošním Letním poháru České republiky jedenáctiletých. To je vizitka Plaveckého klubu Bohumín!

Jedenáctileté plavce letos hostil v sobotu a neděli 23. a 24. června Prostějov. Na tamním bazéně jsme se naposledy představili na podzim při částečně zrušené Velké ceně. Od té doby uplynula spousta vody, v níž naši plavci naplavali stovky kilometrů. A všichni jsme doufali, že se ony stovky kilometrů a k nim tisíce různých posilovacích cvičení promítnou do výsledků nejdůležitějšího závodu letní sezóny. A ony se skutečně promítly, a ne že ne!

V sobotu krátce po patnácté hodině v prvním závodě dne 100 metrů znak Anička Kohanová, papírová favoritka závodu, končí druhá za, jak se brzy ukáže, ženskou suverénkou víkendu Sabinou Horákovou z Jihlavy. Krásné umístění, přesto Anička neodchází příliš nadšená. To Samuel Hübscher za chvíli na té samé trati pobíjí časem 1:12,62 osobní rekord, klubový rekord, svůj vlastní nejrychlejší čas českých tabulek roku 2018 a zároveň všechny soupeře. První zlato pro favorita. Míša Pecl úvodní start zajel hluboko pod své možnosti a uzavírá startovní pole.

Následuje dvoustovka prsa a v ní je největší favoritkou opět Anička Kohanová. Ve svém druhém startu dne Aňa od úvodního vynoření drží mírný náskok před všemi soupeřkami, který ji bude stačit až do cíle. Po stříbru přichází zlato, uklidnění a dobrá nálada. Již po dvou startech Anička překonává svůj účet ze zimy, kdy získala jedno stříbro a jeden bronz.

V páté disciplíně dne se poprvé představí Andrejka Czerná, opět v dráze číslo tři, vyhrazené nejrychlejší plavkyni nominačních klání. Andrejka skáče do vody, solidně zvládá obávaný start, do obrátky bojuje o vítězství, pak jí ale přeci jen suverénní Sabina Horáková mírně odskočí. První stříbro pro Andrejku za osobák 31,09. Za nedlouho se poprvé v Prostějově postaví svému největšímu soupeř Jáchymu Ryšávkovi Sam. Za dalších 30,33 vteřin se Sam poprvé raduje ze skalpu svého vrstevníka. Druhé zlato a opět aktuálně nejrychlejší čas roku jedenáctiletého plavce.  

Přichází disciplína 100 metrů motýl. Bohumínské barvy hájí obhájce bronzu Peťa Trucla a novopečený člen širší motýlkářské elity Michal Matoušek. Peťa Trucla od startu nasazuje drtivé tempo a drží druhé místo za suverénem Ryšávkou. V posledních patnácti metrech mu však začínají nepříjemně docházet síly a tu se kolem něj prohání na jedničce jeden ze soupeřů a na posledních centimetrech i drtivě finišující Michal Matoušek. Michal, po většinu závodu ukrytý v hloubi startovního pole, uzme Peťovi o 12 setinek bronz, svůj první velký bronz v životě. Peťa musí vzít zavděk bramborami.

Po motýlu krátká polohovka a v ní opět největší favoritkou Anička Kohanová. A stejně jako před chvílí na prsa, i tentokrát svou roli zvládne. Sam se ihned po ní postaví po druhé Jáchymu Ryšávkovi a i tentokrát odchází jako vítěz. I tentokrát je osobní rekord zároveň nejrychlejším časem českých tabulek. Ve stejném závodě předvede výrazné zlepšení osobního rekordu 18. Míša Pecl. Míša Matoušek chvíli po něm rovněž vylepší svůj osobák, zároveň ale díky němu vyskočí na výborné 6. místo.

Následuje Andrejčina dvoustovka volně. I přes nejrychlejší přihlášený čas tušíme, že Sabina Horáková bude těžkou soupeřkou a bohužel i na podruhé těsný finiš posílá zlato do Jihlavy a stříbro do Bohumína. Další krásný závod, v němž hraje hlavní roli bohumínský zástupce.

Následuje tolik očekávaná štafeta na 4x 50 metrů polohový závod a v něm premiéra na velké akci pro Michala Matouška na motýlkářském úseku. Michala doplňují znakař Sam, prsařka Anička a kraulerka Ája. Od prvního úseku jde Bohumín do čela a každý další plavec náskok dále navyšuje až do té míry, že poslední Andrejka si může dovolit na posledním úseku mírně šetřit síly na blížící se osmistovku volně. Šesté zlato prvního půldne pro Bohumín. 

A chvíli po něm se má sobotní medailová sbírka ještě vylepšit. Jen zatím nevíme o jaký kov. Tedy pokud vůbec. Andrejka v tom má jasno, má to být zlato. 775 metrů to vypadá, že by být mohlo, ale poslední metry jsou i tentokrát proti Áji. Do třetice těsné stříbro v divácky nesmírně zajímavém závodě. Po prvním dni se účet Bohumínských medailových úspěchů zastavuje na neuvěřitelném čísle 11.

Nedělní program zahájila královská disciplína na 100 m volný způsob. Na úvod se pokračovalo v sobotním duchu. Sam v další úchvatné bitvě s Jáchymem dohmátne s titěrným náskokem v čase 1:05,56. To je opět osobní rekord, klubový rekord, nejlepší výkon roku a zlatá medaile. Andrejka pro změnu opět marně nahání jihlavskou plavkyni a končí po čtvrté stříbrná.

Stovka prsa přináší dosavadní životní výsledek Míšovi Peclovi. Pěkný technický výkon okořeněný výrazně vylepšeným osobním rekordem mu dává možnost poprvé v kariéře nahlédnout do elitní desítky plavců. O příčku za ním doplave Míša Matoušek, který ale v hlavě viditelně spřádá plány, jak ušetřit co nejvíce sil na blížící se motýlový sprint. To bychom ale hodně předbíhali, do té doby se představí na prsové stovce i zástupkyně něžného pohlaví. Největší favoritka Anička obdobně jako na dvojnásobné trati od úvodních metrů drží dostatečný náskok a přidává do své sbírky třetí zlatou medaili.

Samuel má zatím zlata čtyři a na delší z obou znakových disciplín si při neúčasti Jáchyma po delší době v poklidu doplave pro pátou. Připomínat, že v nejlepším výkonu roku bych možná nemusel, ale jsou věci, které se neomrzí. To Anička má na stejné trati výrazně těžší úkol. Pokusit se ukončit nadvládu Sabiny. Snahu nelze upřít. Osobní rekord bohumínské naděje se posouvá, posouvá se však i osobní rekord Horákové. Stříbro pro Aničku!

Po dalším vyhlašování a předávání medailí s bohumínským puncem nadchází motýlový sprint. Tolik vzývaná disciplína trojicí Trucla, Matoušek, Czerná. Prvně jmenovaný chce konečně medaili. Druhému předchozí ochutnávka náramně šmakovala a chtěl by ještě. Andrejka čím dál tím víc netrpělivě vyhlíží první letní zlato. V chlapeckém závodě v poslední rozplavbě v nervy drásajícím finiši dohmátne třetí Petr těsně před Michalem. Na malý okamžik se radujeme z další medaile, než nám dojde, že se před oba zmíněné těsně prosmýkl konkurent z předposlední rozplavby a odsoudil tak Peťu po druhé během víkendu k bramborám. Andrejka si podobný scénář nepřipouští. Záhy po startu se dotahuje na všechny své konkurentky, následně jde před ně a náskok už nepustí. V pátém startu se konečně dočká vytouženého titulu!

Zbývá nám rozluštit posledních pár otázek:

1. udrží Sam na dvoustovce polohově neporazitelnost proti Jáchymovi? Ano, dokáže to! Těsný souboj, skvělý čas, nejrychlejší v letošním roce, šesté zlato. V první šestce výsledkového pořadí doprovodí Sama ještě jednou Michal Matoušek, který si opět výrazně odkrojí čas z bývalého osobního rekordu.  

2. Sebere Anička neporazitelnost na téže trati jihlavské konkurentce? Ne bohužel, tentokrát je o výsledku rozhodnuto mnohem dříve. Přesto Anička získává skvělou šestou individuální medaili víkendu a dorovnává poměr zlatá ku stříbrné na tři ku třem.

3. Co udělá v závodě na 400 m volný způsob obnovené sebevědomí Andrejky Czerné v souboji se svou pokořitelkou z dvojnásobné trati Halkiewiczovou? Udělá hodně! Sice jde ve druhé polovině znojemská plavkyně před Andrejku, obdobně jako na osmistovce, ale tentokrát Andrejka nachází odpověď. Poslední stovku předvede famózní výkon a v cíli se může ještě jednou radovat ze zlaté medaile.

4. A co kraulová štafeta, obhájí naši titul? Měli by. Tentokrát dostane vedle aktuálně neotřesitelné trojice Hübscher, Czerná, Kohanová prostor Petr Trucla. Samuel svůj úsek zvládá s přehledem. Anička jeho náskok více než zdvojnásobí. Péťa toužící po medaili přidává další setinky a v okamžiku, kdy do bazénu skáče Andrejka, je již pomalu rozhodnuto. Ano Bohumín to dokázal! Lepší štafetu a pravděpodobně i skupinu jedenáctiletých plavců v republice nenajdete.

 

Letní pohár České republiky desetiletých v Novém Jičíně

Do Jičína v sobotu 23. června dorazili na pohár desetiletých Julie Kalvarová a David Pálka. Poslední nominovaná Klárka Macurová se tentokrát zúčastnit nemohla. Julča do Jičína odjížděla jako převážně desátá nominovaná s tajnou medailovou nadějí na kraulové stovce. Od prvního závodu ukázala, že desáté místo nebude stropem, spíše pomyslnou podlahou, ze které se odrazí výš. Nejprve k sedmému místu na znakové stovce. Posléze k devátému na padesátce volně, aby poprvé výrazněji zatlačila na dívky bojující o medaile pátým místem na polohové stovce.

Po poledni následovala očekávaná stovka volně. Julie ji rozjela skvěle. Dlouho se přetahovala o druhé místo. Ještě v polovině trati figurovala na medailové příčce, ale pak se přeci jen začala pomalu propadat až na konečné šesté místo. Následovalo stejné umístění na padesátce znakem. V posledním vystoupení dne ještě jednou Julie zabojovala, aby se znovu vyšplhala o stupínek výš na své dosavadní maximum, páté místo.

David Pálka. Jediný z účastníků pohárů, který doposud není členem závodní skupiny, ale trénuje v závodní přípravce, jel do Jičína především sbírat zkušenosti a taky trochu hledat kouzlo plaveckých závodů. I přes minimální tréninkový zápřah v porovnání s konkurencí, dokázal na trati 50 metrů volný způsob porazit 24 soupeřů a umístit se na skvělém 12. místě.

 

Co říct závěrem…                          

                Děcka gratulujeme! Užijte si tento okamžik do sytosti. Povedl se vám neuvěřitelný kousek, na němž nesou zásluhu všichni plavci, trenéři a rodiče. Dokázali jste loňský rok a jeho úspěchy přemazat tím letošním. Kdo by si to troufl loni tvrdit? Ale pozor! Několika medailemi nic nekončí, byť by jich třeba bylo i jedenadvacet. Těmito úspěchy jsme udělali jen první nepatrný krůček na dlouhé cestě. Do cíle zbývá mnohem delší a těžší pouť, než jakou jsme spolu zatím ušli. Obhájit vydobyté pozice se vám letos povedlo, ale o to víc na vás bude příští rok z té výšky foukat a na vrchol pořád daleko! Jakékoliv myšlenky na výjimečnost okamžitě pusťte z hlavy, nebo vám ji vyplní tak, že vám v ní nakonec nezůstane pro plavání místo. Vaše idoly neznáte proto, že získávali medaile v jedenácti letech. Znáte je proto, že výhry, ale především prohry, které zákonitě přijdou, sloužily u nich vždy jen jako motivace k dalšímu tréninku. Díky tomu jednoho dne vyhrávali na největších závodech dospělých. Díky tomu je obdivujete a znáte. Našlápnuto máte. Teď si odpočiňte a brzy zase hlavy dolů, ať mi nezakopnete. No a pak už jen po těch hlavách znovu a znovu do té zaplavené díry mezi kachličkami. V srpnu pokračujeme!

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Plavecký klub Bohumín Přihlášky do klubu
www.pkbohumin.cz
+420 604 920 452