Úchvatné vystoupení desetiletých na Poháru ČR

Samuel Hübscher, Anna Kohanová, Petr Trucla a Andrea Czerná pokořili obrovský milník v historii bohumínského plavání. Přesně v tomto pořadí skákali v sobotu 17. června krátce před dvanáctou hodinou do havířovského bazénu v polohové štafetě na 4x 50 metrů. Po dohmatu posledně jmenované a po následné nekonečné, nervy drásající poradě rozhodčích, přezkoumávající těsnou druhou předávku mezi Aničkou a Peťou, zažili poprvé v klubové historii bohumínští plavci, trenéři, rodiče a fanoušci, jaké to je být nejsilnějším plaveckým týmem na Moravě. Bohumín ovládl štafetu na Poháru České republiky desetiletých!

Štafetě, letos poprvé smíšené, předcházel těžko uvěřitelný dopolední program plný emocí, nadšení, slz a radosti. Vše započalo úvodní disciplínou na 100 m znak. V ní nejprve Andrea Czerná osmým místem potvrdila solidní formu, aby chvíli po ní v chlapecké kategorii vylovil Sam Hübscher první medaili pro sebe a celý klub. I přes výrazné vylepšení osobního rekordu z toho tentokrát bylo „jen“ stříbro. Následovalo explozivní vystoupení Aničky Kohanové na padesátce prsa. Anička rozdílem třídy deklasovala zbytek startovního pole. V ochozech zavládly bujaré oslavy, bohužel předčasně. Výrokem rozhodčích Aničku stihla diskvalifikace, pramenící z přílišné namotivovanosti a snad i síly. Bohužel vysoko položené lokty několikrát po startu protnuly vodní hladinu. V okamžiku se mladé naději zhroutila část snu. Na téže trati ve chvíli, kdy fanoušci stále ještě slavili, bojovala do posledních metrů o medaili další prsařská naděje z PK Bohumín, Ríša Drobík. I když za sebou Richard nechal 27 soupeřů, nepovedený start tentokrát dohnat nedokázal. Proč však smutnit, šesté místo je v dané konkurenci velký úspěch. Michal Matoušek v témže závodě zakončil své účinkování dvacátý. Peťa Trucla si vysloužil za ležérní chybu první diskvalifikaci.  

Následovala padesátka volný způsob. Andrejka Czerná v ní zaostala desetinku a čtyři setiny za stříbrnou dívkou, přesto se musela spokojit s pátým místem. To Sam Hübscher o chvíli později opět přepisoval vlastní osobní rekordy, avšak i tentokrát musel zkousnout stříbro. Následovala stovka motýl, druhá diskvalifikace pro Peťu Truclu a po ní již stovka polohově. Anička silně otřesená po předchozí diskvalifikaci skvěle rozjetý závod nedotáhla k lepšímu než pátému místu. To Sam Hübscher zkusil potrápit sobotního suveréna Jáchyma Ryšávku, nicméně opět se stříbrným efektem. Tři starty, tři stříbra ať si kdo chce, co chce, říká, skvělá bilance! Když už se zdálo, že jediným dopoledním sběratelem medailí bude Sam, zazářila Andrejka Czerná na dvoustovce volně. Pětivteřinové vylepšení osobního rekordu a krásná bronzová medaile.

No a pak už ta štafeta. Sam zahajuje znakem, na předávku dojíždí současně s dvěma soupeři třetí, ustojí tlak Anička na nešťastné padesátce prsa? Tak určitě… Suverénně nejrychlejší čas na druhém úseku a rázem je PK Bohumín s náskokem několika metrů a vteřin na špici osamocen. Peťa nechce nic podcenit, skáče do vody ihned po dohmatu Aničky, ale je to až po dohmatu? To budou za chvíli řešit rozhodčí, mezi tím se před poslední předávkou začínají nepříjemně dotahovat Náchodští. Po předávce však Andrejka jakékoli dotahování razantně ukončí! V čase o vteřinu a půl rychlejším, než jaký před hodinou předvedla v individuálním kraulovém závodě, odráží útok soupeřů a přiváží naši štafetu s více než tří vteřinovým náskokem na prvním místě. Následuje panická hrůza z diskvalifikace a slzy dívčí části týmu, ty se však v minutě mění v slzy štěstí. Konečně zlato pro Bohumín!

Odpoledne zahájila královskou disciplínu sto volně Adrejka ve stejném duchu, v jakém končila dopolední individuální starty. V předposlední rozplavbě nastavila laťku tak vysoko, že ji v „nejrychlejší“ rozplavbě těsně překonaly jen dvě dívky. Druhý bronz je doma u Czerných! Poté Peťa konečně dokončí prsovou stovku v souladu s pravidly na devátém místě a Michal dosáhne na svůj sobotní nejlepší výsledek solidním 18. místem. Dívčí stovka prsa má jedinou favoritku. A skutečně. Anička, štafetou vyléčená, nikoho nenechá na pochybách, že prsa opravdu mají na Moravě aktuálně jedinou vládkyni. Tentokrát již bez nejmenších odchylek od pravidel celý závod od prvního tempa kontroluje. V cíli je slyšet šplouchnutí obrovského balvanu z míst na Aniččině hrudi, kde se za chvíli bude houpat zlatá medaile!

A když už mluvíme o tom zlatě… Následující disciplínou je chlapecká padesátka znakem a tu už si Sam Hübscher nenechá vzít. I přes tradiční rozhlížení se po soupeřích, divácích a zdech bazénu, tentokrát Sam do cíle dorazí jako první. Další osobní rekord, další medaile, a co je hlavní, konečně zlatá!

Ríša Drobík se na téže trati osmým místem zase jednou podívá do desítky nejlepších a po chvíli již nadchází okamžik pravdy Peťi Trucly. Na své nejsilnější trati 50 m motýl do posledních metrů bojuje o medaili, aby nakonec skončil těsně pátý. Následná dvoustovka polohově přinese zase jednou drsné rozuzlení. Nejprve plavou kluci a Sam tradičně usazen s náskokem před zbytkem startovního pole marně po celý závod nahání suveréna Ryšávku. Tentokrát však radost ze stříbra trvá jen chvíli, když rozhodčí neuznávají Samův delfínový kop. V dané situaci hodně zamrzí, ale s pěti medailemi na krku se zklamání snáší lépe. Anička v téže disciplíně na další selhání nemyslí. Rozjezd solidní, po prsovém úseku se zdá, že by se mohla pokusit o stříbro, v cíli třetí, nicméně obrovsky nadšená. A pak už se přiblížily poslední dvě disciplíny poháru. Nejprve si Andrejka Czerná s přehledem pohlídala bronz na 400 m volným způsobem, aby se za okamžik jako nezničitelný terminátor postavila na start štafety na 4x 50 m volným způsobem. V ní se od prvních metrů přetahuje náš tým o vedení. Nejprve Anička, po ní Andrejka, přichází skvěle zaplavaný úsek Peti, jenže to už se zprava začíná dotahovat favorizované Znojmo. Na poslední úsek jde Sam v těsném vedení, které drží ještě na poslední obrátce. Pak se však přeci jen znojemští prosazují a zatímco zbytek startovního pole je za vedoucí dvojicí o více než sedm vteřin, o vítězství Znojma rozhodují tři desetiny. Chybí sice pověstná zlatá tečka, ale že by stříbrná měla někomu kazit náladu, tak to vůbec ne. Ostatně úchvatný zážitek nám v sobotu ti naši nejmladší závodníci uchystali!


Zpět

Partneři a sponzoři

děkujeme naším sponzorům