Čtrnáct medailových radostí na poháru ČR desetiletých

Jestli jsme letní Pohár ČR desetiletých hodnotili jako úspěšný, pak zimní Pohár musíme označit jako famózní. Čtrnáct medailí, z nich čtyři zlaté. Co do počtu získaných cenných kovů se nám nemohl rovnat žádný klub. Ostatně stejně jako co do hlasitosti fanouškovské podpory. Navíc medailové úspěchy nestály na jednom, či dvou výjimečných, ale podílelo se na nich hned kvarteto závodníků. Čtyři plavce na pódiu v individuálních závodech už dokázala napodobit jen dvojnásob početná výprava z Náchoda. Sečteno podtrženo, lepší plaveckou skupinu ročníku 2007 byste u nás asi nenašli…

V sobotu 2. prosince se v Karviné věci začaly hýbat směrem k úspěchům okamžitě od první disciplíny 100 znak. Sam Hübscher ji ovládl v nejrychlejší čase sezóny (1:17,35) napříč všemi desetiletými plavci v republice. Již na padesátce zaplaval pod 38 vteřin a i přes snahu jediného soupeře, který s ním dokázal trochu držet krok, z toho bylo přesvědčivé vítězství. Spolu s ním si odbyl nervózní premiéru mezi moravskou elitou Míša Pecl. Následuje vyrovnaná padesátka prsa. Na ní Aničce Kohanové smolně nevychází dohmat, což znamená pád na čtvrté místo (43,67). Pěkné, co by za něj jiní dali, ne však Anička. Mužská část výpravy se v téže disciplíně představí těsně po Aničce. Peťa Trucla načne závodní den devátým místem, Ríša Drobík desátým a Michal Matoušek třináctým. Míša Pecl zapíše 23. místem nejlepší výsledek závodů a dosavadní kariéry. Následuje očekávaný vstup Andrejky Czerné na padesátce volně, kde se představuje spolu s Aničkou Kohanovou. Papírové předpoklady dávaly našim dívkám šanci na solidní umístění v první šestce, když ale Andrejka přepne do módu motorová myš, nic není nemožné. Čas 32,64, kdo to umí rychleji? Možná se někdo najde, ale v sobotu určitě ne. První titul v kariéře pro nejmenší dívku z finálové rozplavby. Titul podpořený šestým místem Aničky a nezbytnou záplavou slz štěstí, tak mají vypadat závody! Následuje tatáž disciplína v podání chlapců. Sam Hübscher začíná skvěle a v perfektním výkonu pokračuje i po obrátce. Skvělý čas 32,36 znamená, že oproti papírovým předpokladům stáhne na dominantního Jáchyma Ryšávku takřka 1,5 vteřiny, přesto ještě 4 desetiny ke smazání zůstávají. Pro Sama první z dlouhé řady druhých míst.

Pak přichází na řadu disciplína 100 motýl. V ní se trošičku nečekaně zjevil teprve před dvěma týdny mezi českou elitou Peťa Trucla. Při specifičnosti Peťovi výkonnosti jsme byli všichni jako na trní. Jako by to Petr tušil, nechává všechny fanoušky v těchto pocitech řádně vykoupat. Pomalý rozjezd a pád k pátému místu. Když už se pomalu loučíme s vidinou medaile, která na papíře vypadala zaručeně, přichází totální proměna, brutální finiš a zachráněný bronz. První medaile z poháru v Peťově kariéře.

V následné stovce polohově nejprve opět smolně o pár setinek přijde v infarktovém závěru o medaili čtvrtá Anička Kohanová. V následujícím závodě kluků opět zazáří Sam Hübscher, opět je jediným, kdo prohání Ryšávku, opět dosáhne výrazně vylepšeného osobního rekordu, ale i tentokrát „pouze“ se stříbrným efektem. Ríša Drobík a Michal Matoušek se v tomtéž závodě seřadili před pár minutkami na počátku třetí desítky závodníků. Následuje dvoustovka volně, ve které patřila mezi favoritky Andrejka. Bohužel výrazně rozhozená spadlými brýlemi nepotvrdí fazónu. Čtvrté místo přesto hezké.

Závěrečná disciplína dopoledne se promění ve vrcholnou ukázku aktuální Bohumínské kvality. Máte-li čtyři plavce, kteří se v českých tabulkách nachází do šestého místa a navíc každý z nich v jiném ze čtyř plaveckých způsobů, pak se prostě musíte považovat za velké favority polohové štafety. V reálu od prvního metru do posledního záběru náskok Bohumína narůstá, až se v cíli dostává přes pět vteřin. Obhajoba zlaté medaile v impozantním stylu! Po dopoledním programu mít v kapse šest medailí, z toho tři zlaté? Ano, to bereme.

Odpolední program zahájila kraulová stovka. Sam Hübscher bojuje, posouvá osobáky, předčí všechny konkurenty, jen na Jáchyma nestačí. Třetí stříbro. Michal Matoušek se rovněž zlepšuje, nicméně kraul je pro něj zatím spíš doplňkovým způsobem. To Andrejka je naopak kraulerkou skvělou. Patrně vinou oběda se ale tentokrát nedostala do tradičních obrátek, takže se musí spokojit s šestou příčkou. Na stovce prsa vzápětí dohmátne na nejlepším umístění dne devátý Ríša Drobík, který si prohazuje pořadí s desátým Petrem TruclouMíša Pecl doplaval pětadvacátý. A co na této trati obhájkyně zlata Anička? Posun je vidět, opět plave ve vyrovnaném závodě na úrovni druhého místa. Opět budou rozhodovat setiny, opět ji nevychází dohmat. Opět se čeká, jak rozhodne časomíra. Ne další opět nebude, tentokrát dvě setiny hovoří ve prospěch Aničky. Vytoužená bronzová medaile a klid do duše mladé bojovnice.

Padesátka znak má jediného favorita a tím je Sam Hübscher. Bohužel však v tomto jediném závodě si Sam vybírá slabší chvilku. I když plavat 50 m znak 38,18 vteřiny a skončit druhý, opravdu se jedná o slabší chvilku? Ríša Drobík na téže trati zaznamená jedinou bohumínskou diskvalifikace dne, Míša Pecl se se závody rozloučí umístěním ve čtvrté desítce. V následném padesátimetrovém sprintu motýlem dosáhnou na velké úspěchy Peťa Trucla a Michal Matoušek. Petr tentokrát mění projev a dlouho bojuje o stříbro. I když dohmátne třetí, tentokrát si nic vyčítat nemusí. Za ním, respektive v rozplavbách před ním zapíše kariérní maximum desátým místem Michal Matoušek. Michalův progres začíná být velmi zajímavým. Uvidíme, jaké příčky bude atakovat už v létě.

Posledním individuálním vystoupením Pro Sama a Aničku je 200 metrů polohový závod. Samuel se poprvé v kariéře podívá časem 2:59,66 pod tři minuty a výsledek dle očekávání stříbrný. Po Aničce se sice podobný čas nepožaduje, ale když už není svázaná pocitem, že musí, proč by si nemohla vylepšit osobák o devět vteřin a pokořit tří minutovou hranici taktéž? 2:59,02 znamená stříbrnou medaili. Ríša na té samé distanci končí čtrnáctý, Michal Matoušek sedmnáctý. Sympatické zakončení dne pro oba. A jak zakončila individuální vystoupení na trati 400 metrů volný způsob Andrejka? Výborně! Bronzová medaile za osobák 5:40,48.

Ihned po doplavání si vyzvedne medaili a připojí se k trojici Sam Hübscher, Peťa Trucla a Anička Kohanová na start posledního závodu dne, kterým je štafeta 4x 50 m volný způsob. Sice tentokrát závod probíhá mnohem vyrovnaněji, přesto je jeho výsledek stejný. Bohumín vítězí a přidává symbolickou zlatou tečku za úžasně prožitou sobotou. Děcka děkujem nejen za těch čtrnáct medailí!!!

Zpět

Partneři a sponzoři

děkujeme naším sponzorům