Kvarteto starších žáků na zimním plaveckém MČR

Víkend 9. a 10. prosince vyhradil Český svaz plaveckých sportů pro zimní mistrovství republiky žactva. Třináctiletého Karla Babicze tak čekala cesta na severozápad do Trutnova. O rok mladší Kláru Novákovou, Marcela Grünera a Kubu Křístka do nedaleké Kopřivnice.

Karla, jehož poslední týdny provázely neustále se vracející zdravotní potíže, čekaly na šampionátu čtyři starty. V sobotu dopoledne vstoupil do soutěže na čtyřstovce kraulem 14. místem a časem 4:41,66, který znamenal ztrátu necelých 4 desetin na osobní maximum. V odpoledním programu již rekordy překonával. Nejprve na trati 100 Z časem 1:07,94. Dvouvteřinové zlepšení znamenalo rovněž dvou příčkový posun pořadím. V závěrečné disciplíně dne 1500 volný způsob pak časem 18:26,14 vylepšil o šest vteřin nejen rekord osobní, ale i klubový. Navíc díky tomu pronikl devátým místem do elitní desítky třináctiletých plavců. Závěrečným Karlovým vystoupením bylo 15. místo a čas 2:28,81 na znakové dvoustovce. I tentokrát se jednalo o znatelný posun osobního maxima. I přes solidní časy a spokojenost trenérů, Karel nadšením neoplýval. Vinou tréninkového deficitu přeci jen cítil, že mu docházely na delších tratích síly rychleji, než bývá zvyklý. Do další části sezóny tak může vstoupit s pocitem, že posun je stále možný.

Kopřivnická výprava více méně obhájila své pozice z letního šampionátu, jakkoliv se obdobně jako Karel museli Klára a především Kuba potýkat s tréninkovým výpadkem. Marcel dosáhl nejhodnotnějšího výsledku 12. místem a časem 3:39,65 na trati 200 metrů znak. Na poloviční trati přepálený začátek vyústil v patnáctou příčku (1:14,96), obdobně pojatá krátká polohovka (1:17,94) přinesla pád do třetí desítky. Kuba Křístek překvapil přítomné po takřka dvou měsících bez závodů a měsíci bez tréninku dvěma výrazně zlepšenými osobními rekordy v obou prsových disciplínách. Nejprve na stovce časem 1:24,92 přepisoval osobák o nevídaných takřka pět vteřin. Na dvoustovce stlačil svůj čas o čtyři vteřiny na 3:04,17. V obou případech zakončil své účinkování na 15. místě. Klárka Nováková se obdobně jako Marcel představila ve třech disciplínách. Paradoxně nejvýš vyšplhala v doplňkové osmistovce volně jedenadvacátým místem (11:34,35). Na svých hlavních, znakových tratích končila v druhé polovině třetí desítky (100 Z 1:20,17; 200 Z 2:49,47). Rovněž s kopřivnickým představením můžeme být spokojeni a zároveň se z něj můžeme odrazit za ještě lepšími výsledky do druhé části sezóny.

Zpět

Partneři a sponzoři

děkujeme naším sponzorům